Som formand for Forældreforeningen Møns Fodbold Klub, vil jeg gerne bede om jeres opmærksomhed et øjeblik.
Vi er en bestyrelse bestående af 7 forældre fra fodboldklubben, som bruger en masse fritid, på at skabe aktiviteter, der kan give lidt penge, så alle vores unger kan få en masse oplevelser i Møns FK. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at vi gør det frivilligt, og hygger os gevaldigt med det.
I løbet af sæsonen, står vi mere eller mindre bagved: St. Bededags Cup på vores egne baner, arbejdet i spiseteltet på det årlige Kræmmermarked, bespisning af forældre og børn torsdag aften på fodboldskolen, hjælp til deltagelse i Pinse Cup i Nykøbing., udflugt til Bon Bon Land, afholdelse af afslutning i Møns Hallen, bespisning af spillere og ledere ved SBU stævnet for, betaling af flere indendørsstævner, afholdelse af eget indendørsstævne i Mønshallerne, tilskud til køb af spillertøj hvis der mangler sponsorer) og mange andre ting.
Vi spørger tit en masse forældre om hjælp til den ene og det andet, og der er altid nogen som sætter alt til side, for at hjælpe til: Vi fornemmer at alle hygger sig, også når der er travlt, og man oplever et nyt fællesskab, til gavn for alle.
Det er os derfor en gåde, at med mellem 160 og 180 aktive ungdomsspillere, er der kun ca. 30-40 hjem, der er medlem af Forældreforeningen Møns Fodbold Klub!!!!!?????.
Et medlemskab koster kun 100,- kr. om året, og som det er nu, er det ingen betingelse at "hjemmet" skal være medlem af Forældreforeningen, for at en spiller kan nyde godt af vores tilbud.
Vi håber, at denne lille klagesang kan være med til at synliggøre Forældreforeningen lidt, og give pårørende lyst til at melde sig ind. Hvis interessen er vagt. kan man henvende sig til et af bestyrelsesmedlemmerne, eller i kiosken i klubhuset.
Med sportslig hilsen
Formand Karina Nerup Foss